Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Zabytkowy dwór w Niećkowie odzyska dawny blask

JBa
https://mostthemost.pl/
Dwór w Niećkowie nie tylko odzyska dawną świetność, ale także będzie miejscem integracji, edukacji i rozwoju dla mieszkańców. Wszystko dzięki grantowi w wysokości 1 mln złotych od Fundacji Most the Most. W środę, 2 marca, fundacja podpisała umowę z powiatem grajewskim na dofinansowanie rewaloryzacji zabytkowego dworu – zwycięzcy pilotażu konkursu Nasz Zabytek w województwie podlaskim.

Konkurs Nasz Zabytek to flagowy projekt Fundacji Most the Most inicjujący i wzmacniający zaangażowanie lokalnych społeczności wokół odnowy zabytków i nadawania im nowych funkcji społecznych. Konkurs jest podzielony na dwie części: I Konkurs – wybór jednego zabytku w województwie oraz II Konkurs – wybór pomysłów na nową funkcję społeczną zwycięskiego zabytku.

Na Podlasiu w II połowie 2021 r. odbyła się pilotażowa edycja konkursu. W I Konkursie mieszkańcy województwa podlaskiego przesłali 71 zgłoszeń, w których wskazali 12 zabytków. Spośród nich zwyciężył Dwór w Niećkowie. W II Konkursie – na wybór funkcji społecznej Dworu – mieszkańcy Grajewa, Szczuczyna, Niećkowa i okolic ponownie aktywnie się zaangażowali zgłaszając ponad 100 ciekawych pomysłów na wykorzystanie przez nich tego zabytkowego obiektu.

– Fundacja Most the Most inicjuje zaangażowanie mieszkańców mniejszych i większych miejscowości w obszarze związanym z kulturą. Wpieramy projekty, które są odpowiedzią na lokalne potrzeby, i w których tworzenie i realizację włączona jest społeczność lokalna. Mieszkańcy Grajewa, Szczuczyna, Niećkowa i okolic zaangażowali się w konkurs i ich zabytek zwyciężył. Dziś mogą czuć się lokalnymi bohaterami. Ich działanie przyniosło namacalne efekty – podkreśliła podczas uroczystości Brygida Ślabska, Prezes Zarządu Fundacji Most the Most.

Malowniczo położony Dwór w Niećkowie, w gminie Szczuczyn, w powiecie grajewskim powstał na przełomie XIX i XX wieku. Został przebudowany w 1912 roku. Obecnie zaadaptowany jest na potrzeby szkoły, która prowadzi w nim zajęcia gastronomiczne dla młodzieży z kierunku technik żywienia i organizacji usług gastronomicznych.

Jak podkreślał Waldemar Remfeld, starosta powiatu grajewskiego, już od jakiegoś czasu planowano remont zabytkowego dworu.

– Niestety środki finansowe niezbędne na pokrycie kosztów z nim związanych są wysokie, dlatego tym bardziej cieszymy się z wygranej w konkursie. Podpisanie umowy z Fundacją Most the Most to pierwszy krok zbliżający do realizacji zamierzonego celu – renowacji Dworu. Wygrana 1 000 000 zł w połączeniu z ponad 400 000 zł, które dołoży powiat grajewski pozwolą na remont dachu, poddasza oraz klatki schodowej – powiedział Waldemar Remfeld. I dodawał, że powiat planuje także ubiegać się o środki finansowe z innych źródeł, które pozwolą na realizacje inwestycji w całości.

- Wszystkie te działania służą przywróceniu zabytkowi jego dawnej świetności, a także ożywieniu go poprzez nadanie nowych funkcji społecznych i umożliwieniu współpracy z lokalną społecznością. Pragniemy, aby miejsce to służyło ludziom, którzy docenią jego wartość kulturową i będą umieli korzystać z szerokiego potencjału dworu - mówił Remfeld.

Dzięki wygranej w konkursie Dwór w Niećkowie nie tylko przejdzie remont, ale i otworzy się dla lokalnej społeczności. Będzie bowiem miejscem cyklicznych spotkań, zajęć i warsztatów (np. kulinarnych, plastycznych, kulturoznawczych, rękodzieła), wydarzeń promujących lokalną kulturę (taniec ludowy, śpiew, wyszywanie, haftowanie, szycie) np. konkurs kulinarny, wystawa twórczości ludowej, Dzień Ziemniaka w Niećkowie, nauka tańców ludowych, a także miejscem spotkań Kół Gospodyń Wiejskich, konferencji naukowych, szkoleń dla mikro producentów rolnych. Dodatkowo poddasze Dworu stanie się miejscem ekspozycji i przechowywania strojów ludowych Zespołu Kłosek, który rozsławia pieśnią i tańcem kulturę Mazowsza, Kurpi i Podlasia.

Co ważne z punktu widzenia Fundacji, Powiat Grajewski planuje organizować przedsięwzięcia angażujące lokalne szkoły (np. Zespół Szkół w Wojewodzie) w odbudowę terenów zielonych wokół Dworu w Niećkowie oraz kontynuować współpracę z Uniwersytetem Warszawskim na rzecz działań kultywujących lokalny język gwarowy.

COMPONENT {"params":{"source":"nm","show_thumbnails":true,"prev_id":"8688903"},"component":"gallery"}

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Wielki Piątek u Ewangelików. Opowiada bp Marcin Hintz

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na grajewo.naszemiasto.pl Nasze Miasto