Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Ty lub ktoś z Twoich bliskich był świadkiem wypadku? Możecie dostać pomoc finansową (zdjęcia)

eb
Pomoc można uzyskać w oddziałach rozlokowanych w całym województwie
Pomoc można uzyskać w oddziałach rozlokowanych w całym województwie eb
Od niedawna działa na Podlasiu instytucja, dzięki której ofiary przestępstw, świadkowie i ich najbliżsi mogą liczyć na nieodpłatną pomoc. Psychologiczną i prawną od ręki. Można też wnioskować o wsparcie finansowe. Oddziały tej instytucji są ulokowane w każdym większym mieście w województwie podlaskim

- Skontaktował się z nami mężczyzna, który utrzymywał, że jest ofiarą przestępstwa i potrzebuje naszej pomocy. Okazało się , że jego syn został skazany za popełnienie czynu zabronionego i przebywa w zakładzie karnym. Ten mężczyzna nie kwalifikuje się do naszego wsparcia, opacznie zrozumiał cele naszej instytucji- z uśmiechem zaczyna Adam Romanowicz z Ośrodka Pomocy Pokrzywdzonym Przestępstwem, który od niedawna działa również w Sokółce.

To też może Cię zainteresować: Nie chciałem go zabić

Ministerstwo Sprawiedliwości, działające jako dysponent Funduszu Pomocy Pokrzywdzonym oraz Pomocy Postpenitencjarnej – Funduszu Sprawiedliwości, powierzyło prowadzenie w latach 2019-2021 tej instytucji Towarzystwu Amicus. Co się za nią kryje? Realne wsparcie dla tych, którzy go potrzebują. Główne jej zadania to udzielanie pomocy osobom pokrzywdzonym przestępstwem oraz osobom im najbliższym, co jest nowością. Co ciekawe, w zakres działań wchodzi również udzielanie pomocy świadkom i osobom im najbliższym. Chodzi tu m.in. o świadków wypadków komunikacyjnych, którzy np. mogą cierpieć na zespół zaburzeń stresu- pourazowego. A w konsekwencji może to odbijać się na ich bliskich, którzy również otrzymają wtedy wsparcie. Do pomocy kwalifikowane są osoby, które czują się pokrzywdzone przestępstwem nawet sprzed kilku lat.

Warunkiem zakwalifikowania się do programu jest uprawdopodobnienie, że było się świadkiem bądź ofiarą takiego zdarzenia i udokumentowanie potrzeby pomocy. Czyli oznacza to, że kobieta będąca ofiarą przemocy domowej, która nigdy nie zawiadomiła służb o tym, co ją dotyka, nie posiadająca świadków na tę okoliczność, beneficjentką ośrodka nie zostanie. Ale ktoś, kto udzielał pomocy poszkodowanym w wypadku drogowym, będący świadkiem odnotowanym w aktach sprawy, może skorzystać np. z opieki psychologów czy psychiatrów, działających przy Ośrodku. Nie trzeba czekać na rozmowę z nimi tak długo jak w normalnych warunkach. Dostęp do nich jest możliwy niemal od ręki. Za darmo. Podobnie jak wsparcie wykwalifikowanych, doświadczonych prawników, którzy współpracują z Ośrodkiem.

Kliknij też tu: Chciał zabić z zazdrości. Poszło o dziewczynę

Instytucja może świadczyć również pomoc finansową, pokrywając koszty zakupu żywności lub bonów żywnościowych (nawet na kilka miesięcy). Finansując zakup odzieży, bielizny, obuwia, środków czystości i higieny osobistej. A nawet pokrywając okresowe dopłaty do bieżących zobowiązań czynszowych za lokal mieszkalny. Ma też możliwość opłacenia organizacji oraz uczestnictwa w szkoleniach i kursach podnoszących kwalifikacje zawodowe. Trzeba tu tylko zaznaczyć, że środki jakimi dysponuje, nie są nieskończone. O tym na co zostaną przeznaczone, decyduje zarząd okręgowego oddziału.

Jak skorzystać z oferowanej przez ośrodek pomocy? Najprościej skontaktować się z tzw. osobami pierwszego kontaktu, dzwoniąc pod numer 697 697 205 . To nie jest telefon zaufania, ale czynny jest całą dobę. Nie odbierają go przypadkowe osoby, a doświadczeni ludzie, którzy w swojej dotychczasowej pracy obcowali z ofiarami i świadkami przestępstw, pracowali z dziećmi. Ten pierwszy kontakt jest bardzo ważny.
- Mimo, że działamy od niedawna, odbieraliśmy już telefony nawet w środku nocy. Od tego jesteśmy- tłumaczy Adam Romanowicz.

Można również przyjść do siedziby instytucji, mieszczącej się w Ośrodku Pomocy Społecznej przy ul. Wojska Polskiego 7 w Sokółce. Czynny jest w każdy wtorek w godz. 9. – 13. Od poniedziałku do soboty, koordynatorzy projektu czekają również na beneficjentów w Białymstoku, przy ul. Brukowej 28/8. Osoby pierwszego kontaktu oceniają analizując dokumentację, jakiej pomocy potrzebuje petent i czy w ogóle się do niej kwalifikuje.
Ciekawostką jest to, że w Ośrodku pomoc mogą uzyskać również osoby dotknięte lichwą, czy spiralą zadłużenia.

od 12 lat
Wideo

Gazeta Lubuska. Miała 2 promile, rozbiła auto i uciekła

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na sokolka.naszemiasto.pl Nasze Miasto