Miasto walczy o dworzec autobusowy i Centrum Przesiadkowe

JBa/UM Grajewo
UM Grajewo
Włodarz Grajewa chce stworzyć funkcjonalny dworzec autobusowy oraz Centrum Przesiadkowe tuż przy dworcu kolejowym. Sprawę wydłużają procedury Urzędu Wojewódzkiego w Białymstoku. Burmistrz o pomoc poprosił premiera Mateusza Morawieckiego. Pomoc zaoferował także poseł Jarosław Zieliński.

O tym, że najlepszą lokalizacją dworca komunikacji samochodowej jest sąsiedztwo dworca kolejowego, przekonywać nie trzeba nikogo. Takie rozwiązania funkcjonują niemal we wszystkich miastach w kraju i przed laty sprawdzało się w Grajewie. Bliska lokalizacja obu dworców sprzyja podróżnym, którzy mogą sprawnie przesiąść się z pociągu do autobusu i na odwrót.

- W związku z tym podjęliśmy kroki, by przy zabytkowym dworcu PKP stworzyć autobusowy oraz Centrum Przesiadkowe – mówi Dariusz Latarowski, Burmistrz Miasta Grajewo.

Jak wyjaśnia Iwona Poniatowska z Wydziału Nieruchomości i Planowania Przestrzennego Urzędu Miasta Grajewo, miasto w porozumieniu ze Skarbem Państwa reprezentowanym przez Starostę Grajewskiego, wykonującego zadania z zakresu administracji rządowej, w 2020 r. rozpoczęło starania w sprawie nabycia w formie darowizny części działki nr 4997 na potrzeby dworca autobusowego.

- Dokonano podziału geodezyjnego, w wyniku którego wydzielono działkę nr 4997/2 o pow. 0,4188 ha. Przedmiotowa nieruchomość jest niezabudowana i graniczy z działkami, na których znajduje się budynek zabytkowego dworca PKP, budynek wymiennikowni ciepła oraz wieża ciśnień – mówi urzędniczka.

W listopadzie 2020 r. zielone światło dała łomżyńska delegatura Podlaskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków. Wyraziła zgodę na dokonanie zbycia tej nieruchomości na rzecz Miasta Grajewo z przeznaczeniem na urządzenie placu manewrowego i przystanków autobusowych. Następnie Starosta Grajewski zwrócił się z prośbą do Wojewody Podlaskiego o wyrażenie zgody na dokonanie na rzecz Miasta Grajewo darowizny tej działki. Tymczasem Wojewoda Podlaski pismem z dnia 3 grudnia 2020 r. poinformował, iż obecnie nie jest możliwe pozytywne rozpatrzenie wniosku. Jako powód wskazał procedowanie złożonej przez PKP S.A. propozycji objęcia zamianą ze Skarbem Państwa części nieruchomości zabudowanej budynkiem dworca kolejowego oznaczonej jako działka nr 4996/2 (działka graniczy z działką nr 4997/2).

- Z tego powodu jako rozwiązanie tymczasowe Miasto Grajewo zawarło umowę użyczenia ze Skarbem Państwa reprezentowanym przez Starostę Grajewskiego – tłumaczy Iwona Poniatowska.

Burmistrz Miasta Grajewo zwrócił się zatem o wsparcie do Premiera RP Mateusza Morawieckiego. Mimo to w dalszym ciągu Wojewoda Podlaski odmawia wyrażenia zgody na zbycie nieruchomości na rzecz Miasta Grajewo do czasu zakończenia procedowania transakcji zamiany z PKP S.A., co niestety może okazać się działaniem wieloletnim.

- Dlatego rozważamy możliwość zlokalizowania na nieruchomości będącej przedmiotem umowy użyczenia tymczasowych wiat, poczekalni dla pasażerów, aby zaspokoić potrzeby mieszkańców Grajewa, jak również podróżnych z sąsiednich gmin – wyjaśnia Burmistrz Dariusz Latarowski.

- Pozyskanie do swojego zasobu działki nr 4997/2 stwarza Miastu optymalne warunki na organizację Centrum Przesiadkowego. W chwili obecnej jesteśmy jedynie właścicielami działek nr 3159/9 i 2527/3, na których w części znajduje się parking dla samochodów osobowych oraz zatoka wraz z przystankiem autobusowym. Działka nr 4997/2 jest działką kluczową w sprawie organizacji Centrum Przesiadkowego i wraz z działkami nr 3159/9 i nr 2527/3 stanowiłaby jedną nieruchomość - dodaje.

Tym, jakże ważnym dla grajewian i podróżnych z innych gmin problemem, zainteresował się także poseł Jarosław Zieliński. Parlamentarzysta 27 kwietnia 2021 roku zwrócił się do Wojewody Podlaskiego z prośbą o szczegółowe informacje dotyczące całej sprawy.

Znamy decyzję w sprawie trzeciej dawki szczepionki.

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie